Правило
5 секунд

Цікавий метод, що допоможе позбутися прокрастинації та ефективно керувати своїм часом

Прокрастинація - це підступна звичка, яка змушує людей роками ходити по колу і відкладати життя на потім, раз за разом втрачаючи хороші можливості і воліючи не змінювати нічого на краще.

Спеціально для тих, кому бракує рішучості діяти, телеведуча, письменниця та мотиваційна спікерка Мел Роббінс розробила правило 5 секунд у своїй однойменній книзі.
В чому суть цього правила?
Ви коли-небудь хотіли вставати о 6 годині ранку і починати день з бігу, але врешті-решт піднімалися з ліжка лише о 8 годині, коли на збори залишалося кілька хвилин перед роботою? Або ж вони писали на день список обов'язкових справ, і в підсумку виконували лише третину з них, тому що вони витрачали час? Якщо ваша відповідь "так" означає, що ви знайомі з прокрастинацією з перших рук.
Прокрастинація — це стан нашої психіки, коли мозок усвідомлює важливість запланованих справ, але навмисно ігнорує їх. Замість цього наша свідомість підштовхує нас до виконання менших справ або до розваг.
Але, незважаючи на те, що прокрастинація є вагомою проблемою сучасного суспільства (особливо з огляду на популярність соціальних мереж), її можна легко побороти. За допомогою правила Мел Роббінс "5 секунд", яке допомагає подолати прокрастинацію і почати виконувати важливі справи.

Суть полягає в тому, що кожен раз, коли ви думаєте про те, щоб гортати веб-сайт з одягом, а не робити річний звіт, вам потрібно почати рахувати від п'яти до одного. Таким чином, ви подумки вимовляєте "5, 4, 3, 2, 1", і коли ви досягаєте нуля, ви починаєте свої справи.
Як це працює?
Мозок прокрастинаторів створений таким чином, що йому потрібно перепочинок, перш ніж почати виконувати якусь важливу справу. Причому, чим більше "горить" завдання, тим більше прокрастинатор хоче взяти в руки телефон і забутися на сторінці якогось колишнього однокласника. Але коли ми застосовуємо метод п'яти секунд, ми ніби створюємо для мозку ілюзію того, що ми дали йому перерву, до якої він звик. Адже для нашої свідомості важливо не тривалість відпочинку, а сам факт його наявності.

Роббінс підкреслює, що прокрастинація не є справою лінивих людей, а лише особливістю нашого мозку. Тим не менш, важливо боротися з прокрастинацією, оскільки вона може мати наслідки для здоров'я.


- До психічних розладів. Наприклад, хронічний стрес і депресія, які виникають через те, що людина відчуває себе неефективною на роботі/вдома.


- До безглуздих помилок у роботі. Спочатку прокрастинатор до останнього відкладає важливе завдання, а потім виконує його поспіхом, намагаючись встигнути до дедлайну. Безумовно, це призводить до помилок, які людина не зробила б, якби мала достатньо часу.


- До зниження самооцінки. У наш час, коли багато хто демонструє своє успішне і благополучне життя, відчувати себе неефективною і непрацездатною людиною може бути принизливо. І виходить замкнуте коло - спочатку прокрастинатор ставить собі цілі, потім витрачає половину часу на непотрібні завдання, а потім дорікає собі за те, що знову не впорався, і все починається заново. Тільки ці акти самознищення не дають результату, а лише посилюють думку "я не зможу".

Від сумнівів до дій - всього за 5 хвилин
На відміну від ліні, тобто логічного небажання робити те, чого не хочеться, прокрастинація має прикру особливість, що людина відкладає виконання бажаних справ; тобто хоче діяти, але не може зважитися.

За допомогою правила 5 секунд навіть маленькі, але рішучі щоденні дії дають змогу досягти значних успіхів у перспективі.
Правило 5 секунд має на меті розірвати це замкнуте коло.

Техніка відліку від 5 до 1 дозволяє вхопити кінцевий імпульс, який не залишає місця для сумнівів.

Навіть якщо побоювання і негативні думки виникають між 5 і 4, остання секунда в будь-якому випадку стане точкою неповернення.

Як стверджує сама Роббінс, після закінчення 5 секунд виникає спонукання до дій, яке потрібно негайно виконати, перш ніж мозок почне хитрувати і вигадувати причини, щоб відкласти справу на "коли-небудь пізніше".

Як застосовувати метод на повсякденному рівні?

На повсякденному рівні його можна застосовувати перед тим, як:

  • зібратися на ранкову пробіжку;
  • записатися на прийом до лікаря;
  • написати перше повідомлення на форумі однодумців;
  • надіслати резюме на цікаву вакансію в престижній компанії.

Тобто, це може бути будь-яка кінцева мета: скинути зайву вагу, відновити здоров'я, познайомитися з новими людьми тощо.

ВАЖЛИВО, що метод відліку від 5 до 1, ставши корисним ритуалом і відволікаючи від негативних думок, допомагає швидко позбутися звички "гальмувати" і сумніватися.

Деякі фахівці скептично ставляться до правила 5 секунд, вважаючи, що основною причиною прокрастинації є проблеми з мотивацією.

Пані Роббінс, однак, переконана, що тільки на мотивації далеко не можна піти, тому схильний до вічних сумнівів мозок не є гріхом і "обдурити", використовуючи прийом 5-секундного зворотного відліку.
А якщо ви хочете все ж таки змінити своє життя та активно рухатися на зустріч кращій версії себе, то запрошуємо на онлайн-курс "Особистісний розвиток з Кайдзен", що стартує вже 28.05.2024. На цьому курсі ви навчитеся ефективному тайм-менеджменту, формуванню корисних звичок за методикою Кайдзен і зменшенню впливу надмірності. Після курсу на вас чекає більш збалансоване життя, отримання задоволення від життя, роботи та особистісне зростання.