ЩО ТАКЕ КАЙДЗЕН?
Ми розкажемо про найефективніший підхід до lean-вдосконалення - кайдзен, розглянувши деякі з наших найкращих статей на цю тему.
Автор: Роберто Пріоло, керуючий редактор Планета Lean

Lean-мислення вчить нас безперервному, повторюваному характеру вдосконалення: завжди є кращий спосіб робити справи, і наш обов’язок як lean-практиків - прагнення до все кращого процесу, шукаючи в ньому все більше зайвих витрат.

Інструментом удосконалення, головним чином, є кайдзен. Lean-словник визначає його як "безперервне вдосконалення цілого потоку цінності або окремого процесу для створення більшої вартості з меншою кількістю збитків". Це поняття стало настільки популярним, що нерідко можна зустріти людей, які ніколи не чули про lean, але все ще знають, що таке кайдзен. Слово, подібно до "Google", навіть використовується як дієслово (наприклад, "Ми кайдзенювали процес").

Щоб ознайомитися з кількома прикладами кайдзенів, радимо прочитати нещодавню статтю наших колег з Інституту lean-управління в Нідерландах.
ВИЗНАЧЕННЯ КАЙДЗЕН

Крім семантики, що таке кайдзен?
За словами Майка Ротера та Джона Шука, існує два рівні кайдзену:

  1. Кайдзен системи або потоку зосереджений на загальному потоці цінності. Це кайдзен для управління.
  2. Кайдзен процесу зосереджується на окремих процесах. Це кайдзен для команд та їх керівників.
Щоб дізнатися, які проблеми ми збираємося «атакувати» шляхом кайдзен, зазвичай дуже корисно почати з аналізу потоку цінностей: немає кращого інструменту для відображення процесу та визначення болючих точок у ньому.

Одне з улюбленого, про те, як охопити lean-світ - чути про креативність lean-практиків нашої спільноти, яка знову і знову показує нам, що кайдзен не повинен бути складним чи дорогим. Насправді, деякі з найефективніших покращень - це ті, які не коштують грошей, як довели наші друзі з Halfway Ngami в Ботсвані. У цій статті Шарон Віссер розповідає нам: «У нашій майстерні ви побачите кілька хитрих «хаків», які майже нічого не коштували, але мали величезний вплив на роботу. Ці ідеї кайдзен, більшість з яких прийшли від команди, включали станцію для миття, побудовану з простих деталей, куплених у будівельному магазині: старі жолоби, які використовувалися для зливу масляних фільтрів, та пристрій із сантехнікою, який значно скоротив час, необхідний для змащення підшипників коліс».

Ще одним чудовим прикладом застосування креативу в процесі вдосконалення - каракурі кайдзен, який полягає у розробці обладнання, яке не потребує живлення для функціонування, і зазвичай використовується в Toyota як спосіб заохочення людей знаходити кращі рішення проблем. Ця фантастична стаття Катерини Шабірон розповість вам все, що потрібно знати про каракурі.
ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ ЛІДЕРСТВА
Як і більшість lean-інструментів, кайдзен можна застосовувати в будь-якому середовищі. Компанія з програмного забезпечення Theodo, з якою наші читачі вже знайомі, зробила кайдзен своїм перехідним методом для успішного розширення. У цьому матеріалі технічний директор Фабріс Бернхард каже: «Зараз кайдзен - це підхід, який ми використовуємо у всіх масштабованих проектах, для підтримки швидкості та якості після фази МВП. Ми помітили, що команди, які займаються хорошим кайдзен, досягли вражаючих результатів, знайшовши нові розумні ідеї для усунення помилок, підвищення продуктивності та просування безпеки».


Фабріс та генеральний директор Бенуа Шарль-Лаваузель були натхненні введенням кайдзен у Theodo, побачивши його в дії на фабриці в Японії. Їхній перший досвід роботи з ним передбачав використання кайдзен для скорочення часу завантаження сторінки.

У цій чудовій статті Бенуа пояснює, як кайдзен справді починається з участі керівників та здатності зрозуміти, які проблеми потрібно вирішити, щоб надати організації конкурентну перевагу. Він пише: «Ми дізналися, що справжній кайдзен перш за все потребує лідерства, щоб зрозуміти, які проблеми є типовими - ці «складні для виконання» речі. Керівники мають створити конкурентоспроможну різницю, а потім передадуть це своїм командам, щоб залучити їх талант і пристрасть до пошуку креативних способів покращення. Кайдзен не може бути програмним».

У цьому сенсі розуміння проблем клієнтів та кайдзен йдуть пліч-о-пліч. І це доцільно: як для lean-мислителів, нашим першим завданням має бути покращення процесу для наших клієнтів.

Tokheim - італійська фірма, що обслуговує АЗС, також перебуває у lean-подорожі. Схоже, їхня команда керівників погоджується з Theodo, що кайдзен - це чіткий шлях до інновацій. Тут вони пишуть: «Lean дає нам систему постійного розвитку кожного, і ми намагаємось просувати людей, які вигадують найнесподіваніші та найефективніші шляхи вирішення конкретних проблем. У цьому сенсі ми зараз розглядаємо Lean, з усіма його технічними інструментами, як систему управління талантами. Виявлення талантів відбувається під час вирішення проблем та кайдзен ». […] «Тепер ми бачимо інновації як вирішення проблем для наших клієнтів та нас самих, визначаючи ключові втрати, та просячи людей креативно думати про те, як їх усунути». І як ми знову усунемо проблеми? Через Кайдзен!

Щоб застерегти вас щодо «кардинальних гріхів гемби», які заважають вашій здатності проводити кайдзен, перегляньте цю статтю Майкла Балле. Це безцінна порада.
КАЙДЗЕН ЯК ПРОЦЕС

З часом кайдзен був «упакований» і описаний по-різному. Є кайдзен дії, бліц-кайдзен та тижні кайдзену… і, мабуть, ще декілька, про які я забуваю згадати. Ці визначення, як правило, зосереджуються на тривалості процесу удосконалення (деякі вважають це непотрібним, враховуючи, що характер вдосконалення є постійним у lean-мисленні). На мою думку, тривалість кайдзен «події» є цілком ситуативною, і набагато корисніше говорити про кайдзен як культуру. Дуже важливо, щоб ми зосереджувалися на мисленні та поведінці, необхідних для створення середовища, в якому працівникам буде зручно піднімати проблеми, заохочувати їх глибоко аналізувати і вільно пропонувати заходи протидії. Це і є справжня рушійна сила кайдзену.
Джерело статті:
ВИНИКЛИ ПИТАННЯ?
Запишіться на консультацію, і наш менеджер зв'яжеться
з Вами найближчим часом.