Шлях до вдосконалення:

Інтерв'ю з консультантом Lean Institute Ukraine -- Дмитром Демидовим
У цьому інтервʼю, консультант Lean Institute Ukraine – Дмитро Демидов, поділиться своїм унікальним шляхом вивчення та впровадження Lean-методології, розповість про свій успішний кейс впровадження Lean на практиці та дасть корисні поради для підприємців, що вже застосовують Lean, а також для тих, хто лише починає свій шлях у цьому захоплюючому напрямку.

Покращуйте свої знання та шукайте джерело натхнення для ще більших змін у своєму бізнесі разом з Lean Institute Ukraine!
Дмитро Демидов
Консультант Lean Institute Ukraine
Розробляє і впроваджує комплексні програми щодо вдосконалення виробничих систем. Досвід реалізації проєктів по Lean-трансформації в компаніях: Біофарма, МХП, Soufflet Agro, Varian Agro, Vents, Centravis, Plank. Викладає відкриті тренінги в Lean Institute Ukraine.

Раніше керував проєктами з побудови Системи Безперервного Вдосконалення Новатор на ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» Бізнес Блок Вугілля. Як керівник функціонального підрозділу з операційних поліпшень реалізував проєкт з побудови системи цілепокладання.

Реалізував 3 проєкти по енергоефективності підприємства із загальним економічним ефектом 11.2 млн.грн. Скоротив час переходу на новий очисний вибій з перемонтажем забійного обладнання з 31 до 25 робочих днів. Внутрішній тренер Академії ДТЕК.
Блок 1. Шлях до майстерності та перший успішний Lean-кейс
Вивчення Lean: особистий досвід Дмитра Демидова від перших кроків до високого рівня експертизи. Дізнайтеся, які виклики і труднощі стали важливими уроками та натхненням для майбутніх Lean-трансформацій. А також, які зміни провів Дмитро на підприємстві ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу»
Інтервʼюер:
Вітаємо, Дмитро! Розкажіть, будь ласка, коли та як ви познайомились з Lean і чому вирішили присвятити свою роботу вивченню цієї методології?
Дмитро Демидов:
3 методологією Lean я познайомився у 2013 році, коли працював на підприємстві ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» на посаді гірничого майстра дільниці Вентиляції і Техніки безпеки. Згідно довгострокової стратегії компанії ДТЕК, одним з напрямків розвитку бізнесу був блок «Система постійного вдосконалення». Тоді ми не називали це Lean. Казали Кайзен, Ощадливе виробництво або TPS (Toyota Production System). Компанії BCG та McKinsey передавали нам свої знання, а також супроводжували пілотні зони впровадження.

У вересні 2013 року мені запропонували посаду Головного технолога відділу Операційних покращень, але спочатку треба було пройти жорсткий відбір. Основна функція цього підрозділу: навчання персоналу, розвиток та підтримка Операційних покращень підприємства. Тоді мені розповідали про методологію Ощадливого виробництва, тобто Lean, показували приклади впровадження, кейси вітчизняних та зарубіжних компаній, і мене це дуже зацікавило та надихнуло спробувати себе на цій посаді, бути причетним до впровадження нових виробничих систем. Тоді я ще не знав, що мене очікує попереду.
Інтервʼюер:
Чи можете коротко описати ваш професійний шлях в сфері Lean та ключові моменти, яких ви досягли?
Дмитро Демидов:
3 2013 року по 2015 я займав посаду Головного технолога відділу операційних покращень. У 2014 році я став сертифікованим експертом рівня Lean & Six Sigma Green Belt. Завдяки цьому в 2015 році я став сертифікаційним тренером внутрішньої академії ДТЕК. 3 2015 року по 2017 рік – був керівником Відділу операційних покращень. І з 2017 року до сьогодні – я консультант Lean Institute Ukraine.
Інтервʼюер:
Поділіться, будь ласка, деякими конкретними проєктами, в яких ви брали участь і які були досягнуті результати після впровадження Lean-підходів?
Дмитро Демидов:
Модель роботи Відділу операційних покращень була наступна: протягом 6 місяців на підприємстві проводилося навчання менеджменту та персоналу методології Lean. Паралельно з навчанням відбувалася діагностика виробничої системи, пошук втрат та важелів їх усунення. Розробка заходів щодо підвищення ефективності потоку створення цінності.

Починаючи з 7-го місяця після затвердження заходів відбувалося впровадження. Таким чином, вже за 2 місяці ми отримали 3,4 млн грн економічного ефекту, а до кінця 2014 року ми вийшли на показник 39,5 млн грн. В основному, це були проєкти з удосконалення процесу видобутку вугілля, скорочення терміну вводу в експлуатацію нових забоїв, підвищення якості вугільного концентрату та проєкти з енергоефективності.
Інтервʼюер:
Чому ви обрали саме Lean Institute Ukraine для роботи, а не якусь компанію чи шлях незалежного консультанта?
Дмитро Демидов:
Про Lean Institute Ukraine я дізнався в 2017 році. Тоді мене зацікавив підхід до впровадження та модель взаємодії Lean Institute з клієнтами, адже це були не тільки компанії виробничої сфери. Для мене тоді це було не зовсім зрозуміло, як саме Lean може працювати у сфері послуг, наприклад. Тоді я зрозумів, що багато чого ще не знаю, але я дуже хотів отримати ці знання.

На той момент Lean Institute Ukraine тісно співпрацював з Lean Institute Turkey, і колеги з Туреччини відкрито ділились своїми знанням та досвідом. Пізніше я дізнався, що у світі є ще 30 інститутів мережі Lean Global Network, а це означає – ще більше знань та можливостей спілкуватися з однодумцями, обмінюватися досвідом з колегами по всьому світові.
Блок 2. Lean в дії
У цьому розділі разом з Дмитром ми розглянемо найпоширеніші виклики при впровадженні Lean і пропонує власні стратегії їх вирішення. Від страху перед змінами до виходу з зони комфорту, відсутності знань до негативного досвіду – відкрийте методи протистояння цим труднощам та створення позитивної атмосфери для впровадження Lean.
Які найбільші виклики або труднощі ви зазвичай зустрічаєте під час впровадження Lean на підприємствах? Як ви їх вирішуєте?
Консультанти Lean Institute часто зустрічаються з певним супротивом під час впровадження, найчастіше це:

  • Страх перед змінами. І це нормально, що люди бояться. Тут головне – правильно працювати з цим. Чітко пояснювати навіщо це робиться, як це вплине на роботу співробітника. Заспокоювати людей, давати впевненість у тому, що це для покращення умов роботи, підвищення безпеки та ефективності роботи. Потрібно створити атмосферу співпраці та порозуміння, щоб персонал відчув підтримку.

  • Вихід з зони комфорту. Зона комфорту представляє собою психологічну безпеку, де люди відчувають впевненість і знають, що робити в рутинних ситуаціях. Завжди є страх зробити помилку, або відчуття, що щось може не спрацювати і це призведе до невдач. У такому випадку дуже важливі швидкі зміни, результати, які покажуть, що це працює і надихнуть усіх. Я рекомендую починати з невеликих змін, а потім поступово переходити до більшого масштабу, коли всі вже адаптувалися до такого підходу і з легкістю сприймають зміни.

  • Брак знань. Супротив також часто викликаний тим, що менеджмент та персонал на робочих місцях не знають, або не до кінця розуміють суть того, що відбувається. Тому надзвичайно важливо інвестувати саме в навчання. Чим більше люди відчувають впевненість у своїх навичках, тим менше вони боятимуться змін. Як кажуть: «Намагатися щось робити недостатньо, – спочатку потрібно знати, що роботи, а потім вже намагатися».

  • Негативний досвід. Часто виникає ситуація, коли у компанії вже впроваджували якісь зміни, але це не спрацювало або не дало бажаного результату, і працівники зробили висновок, що зміни – це погано. У такому випадку дуже важливо провести аналіз попереднього негативного досвіду. Знайти кореневу причину того, чому це не спрацювало, що саме пішло не так. Також важливо змінити підхід, структуру впровадження чи комунікаційні методи, звісно, з урахуванням негативного досвіду. Необхідно дотримуватись індивідуальних потреб та реакції персоналу на зміни. Чути співробітників, давати їм висловлювати свої думки та адаптовувати процес змін під їх поведінку.
Як ви адаптовуєте підходи Lean до різних видів бізнесу і чому індивідуальний підхід є важливим?
Кожна організація чи компанія є унікальною у своєму роді: різні сфери бізнесу, масштаб організації тощо. Тому немає універсальної "магічної пігулки" для всіх. Ще не менш важливими є цілі, які компанія ставить перед собою за допомогою впровадження Lean.

В Lean Institute Ukraine адаптація підходів Lean відбувається з розуміння потреб та очікувань клієнта. Увесь арсенал Lean-методології враховує індивідуальний підхід і дозволяє розробити чітку стратегію для конкретних функцій та характеристику обʼєкту впровадження.
З вашого досвіду, як ви визначаєте необхідні Lean-інструменти для конкретних завдань на підприємствах?
Успіх впровадження Lean-методології полягає у чіткому розумінні проблеми та першопричини цієї проблеми. Будь-який принцип, систему чи інструмент використовують як контрзахід на ту, чи іншу проблему. Використання карт процесу, крос-функціональних карт та карт потоку створення цінності дозволяє провести якісну діагностику, визначити проблемні місця та потенційні зони втрат.
Як ви оцінюєте результати впровадження Lean і як вони впливають на загальні показники бізнесу?
Оцінка результатів впровадження є дуже важливим аспектом роботи консультанта. Використання ключових показників бізнесу (безпека, якість, продуктивність, час виконання замовлення тощо) та відслідковування їх прогресу є індикатором того, чи вірно ми обрали стратегію трансформації та вдало підібрали інструменти.

Використання системи щоденного менеджменту дозволяє завжди тримати руку на пульсі. Оцінка результатів не є одноразовою акцією, це постійний процес управління стратегією компанії. Використання системи щоденного менеджменту та візуального управління дозволяє забезпечити оперативне керування потоком створення цінності, змінювати тактику впровадження задля досягнення основних цілей бізнесу.
Які аспекти культури підприємства вважаєте ключовими для успішного впровадження Lean?
Культура компанії та модель поведінки грає важливу роль в успішності впровадження
Lean. «Вдосконалення починається з прийняття того, що ми не досконалі». Важливим аспектом є сприйняття проблем як можливостей для розвитку. Тобто потрібно не боятися відкрито заявляти про них, проводити експерименти, шукати шляхи вирішення. Модель поведінки лідерів, їх підтримка, допомога та залученість грають ключову роль у становленні організації на шляху Lean-вдосконалення.
Як казав президент Toyota Motor Corporation у 2002 році Фудзіо Чо: «Ми надаємо великого значення діям та практиці. Навколо дуже багато незрозумілого, тому ми говоримо своїм співробітникам: сміливіше, дійте, пробуйте! Взявшись за справу, ви побачите, як мало ви знаєте і наробите помилок, але ви виправите ці помилки і переробите вже готове наново. Здійснивши другу спробу, ви здійсните нові помилки та набʼєте нові шишки і переробите зроблене ще раз. Тільки так, постійно вдосконалюючись, чи, точніше, вдосконалюючись через дію, можна піднятися до вершин майстерності та знання».
Фудзіо Чо
Президент, Голова Правління Toyota Motor Corporation
Чи можете назвати один Lean-інструмент, що є універсальним та корисним для бізнесу будь-якого розміру та сфери? Розкажіть детальніше про нього та способи його застосування.
Тут, звісно, напрошується інструмент 5S. Це цілісна система підвищення ефективності будь-якого робочого простору. Ця система є універсальною і підходить до абсолютно всіх сфер бізнесу та масштабів компанії. Важливо відмітити, що система 5S є фундаментом для подальших покращень, так як спрямована на стабілізацію процесів.

5S – це система, яка впроваджується певними кроками, де кожен крок починається на літеру S (з анг. та япон.):

  • Sort – Сортування, видалення непотрібного
  • Set In Order – Самоорганізація, визначення системи порядку та для кожної речі свого місця
  • Shine – Дотримання чистоти, систематичне прибирання
  • Standardize – Стандартизация правил
  • Sustain – Удосконалення порядку та дисципліна
Але я б радив почати з методології цінності і втрат. Система 5S також є контрзаходом на певну проблему. Розуміння цінності, 8 видів втрат та методів їх усунення допоможе вирішити велики частку проблем та надихне на подальші кроки на шляху впровадження Lean.

Блок 3. Поради для змін: Lean для початківців і досвідчених
Отримайте практичні поради від досвідченого Lean-професіонала щодо впровадження методології та оптимізації процесів. Новачок ви, чи вже досвідчений Lean-фахівець, цей блок допоможе вам зрозуміти ключові аспекти та забезпечить інсайти для подальших успіхів у вашому бізнесі.
Як ви бачите майбутнє розвитку Lean-філософії в Україні та які виклики і можливості ви визначаєте для цього напрямку?
Розвиток Lean-філософії в Україні набирає обертів та відкриває широкі перспективи для підприємств і організацій. Розвиток внутрішньої експертизи та обмін знань можуть сприяти впровадженню кращих Lean-практик.

Так, дійсно, перед нами стоять серйозні виклики, перешкоди, робота у стані невизначеності. Але бути гнучким, здатним швидко реагувати та адаптуватись під постійні зміни, бути антикрихким – запорука успіху. Я глибоко переконаний, що ми подолаємо всі перешкоди і використаємо наявні можливості задля становлення Lean-філософії в Україні. Lean за Україну!
І наостанок, поділіться, будь ласка, з нашими читачами порадами, які ви дали б початківцям, що бажають взятися за вивчення та впровадження Lean-підходів у своїй професійній діяльності.
Почніть з ретельного вивчення основ Lean-методології, історії, основних принципів та інструментів. Для себе визначте, які цілі ви хочете досягти за допомогою Lean. Самостійно впроваджувати буде складно, в деяких випадках неможливо. Але спробуйте спочатку зробити акцент на залученість персоналу, щоб кожен розумів суть того, що відбувається і приймав активну участь у впровадженні.

Впровадження починайте поетапно, з невеликих змін. Таким чином ви отримаєте досвід та наснагу до наступних, вже більш значних за масштабом змін. І тут важливо зазначити, що щось може не спрацювати, ви можете не отримати бажаного ефекту відразу – не зупиняйтеся, продовжуйте рухатися в цьому напрямку. Не бійтеся допускати помилок. Це досвід і з кожним кроком ви будете вдосконалювати свої методи.

Створіть систему або зробіть існуючу систему відслідковування показників візуальною.
Візуалізація проблем, як і візуалізація успіху, важливі на цьому етапі. Памʼятайте, Lean – це постійна та клопітлива робота, вона потребує часу. Але успіх неминучий!
Наші контакти:
Телефон: +38(097) 364 87 26
Email: info@lean.org.ua