LEAN ТА AGILE, ЯК ВОНИ ВЗАЄМОДІЮТЬ?
У цій статті пояснюється, як ощадливе (lean) мислення та метод гнучкості (agility) можуть посилити та оптимізувати наші зусилля з цифрової трансформації.
Ми живемо в час глобальних змін, що характеризується невизначеністю та непередбачуваністю. Сьогодні як ніколи важливо вміти швидко адаптуватися і для бізнесу у всьому світі це часто означає вміння охопити та повністю використати потенціал цифрових інструментів.

Про lean та agile - а також їхню синергію, говорять багато, проте для компанії, яка зіштовхнулася з перспективою цифрової трансформації, досі важко зрозуміти, що це і як впроваджувати ці методології у різні бізнес-моделі.
На наш погляд, у той час як lean допомагає вирішити проблему будь-яких видів виробничих втрат (оптимізація капіталовкладень), agile відповідає за швидку адаптацію та можливість змінювати бізнес-курс, коли це необхідно. Дійсно - суть agile не в тому, щоб впроваджувати зміни швидко, а в тому, щоб робити помилки й швидко на них вчитися.
ЩО РОБИТИ?
Розробка нових продуктів і послуг важлива для компаній, які прагнуть зростати, трансформуватися та розвиватися на гіперконкурентному ринку. Однак занадто часто організації пропонують продукти чи послуги, які не відповідають потребам або бажанням клієнтів - це ризиковане упущення, яке в кінцевому підсумку може коштувати багато марно витрачених часу та зусиль (не кажучи вже про ресурси).

Щоб цього уникнути, ми рекомендуємо використовувати модель, засновану на методах Design Thinking, Lean Startup та Product Discovery - вони сприяють створенню нових продуктів та послуг, які максимально орієнтовані на задоволення потреб клієнтів.

Ці способи дослідження та методології здатні допомогти організації глибше зрозуміти наявні проблеми та створити рішення, які дійсно додають цінності вашому продукту. Вони також дозволяють зрозуміти поведінку клієнтів - їхні очікування та бажання, задля створення найкращого загального досвіду.
ЯК ЦЕ ЗРОБИТИ?
У контексті такого роду цифрових перетворень, які ми найчастіше спостерігаємо у компаніях, ми помічаємо недоречне використання методу agile, яке заважає їм досягати бажаних результатів. Тут треба розуміти, що саме по собі створення додаткових підрозділів не зробить ваш бізнес гнучким. Так само групування людей без надання їм автономії, багатофункціонального контексту для роботи або умов системності, які полегшують процес прийняття рішень та безпосередній контакт із клієнтом, створить багато збитків (і навіть згенерує спочатку неочевидні перешкоди для розвитку бізнесу).Ми переконані, що гнучкі цінності та принципи - за умови, коли вони застосовуються цілеспрямовано та в повній мірі, сприяють бажаним результати та стійкості цифрової трансформації. Поступово, використовуючи орієнтоване мислення (Lean thinking) як основу, розвиток орієнтовано-гнучкого управління дасть змогу компанії краще реагувати на ринкові тенденції, швидше виводити продукт на ринок та реагувати на корпоративно-ціннісні, стратегічні зміни.Поширеним є набір менеджерів, які досі працюють з традиційним підходом командування та управління. Це те, що в першу чергу прагне вирішити ощадливе цифрове перетворення (Lean digital transformation), яке робить сильний акцент на розвиток лідерства. Лідери - це безпосередні “розповсюджувачі” методології Lean у своїй організації, тому вони перші, кого ми просимо змінюватись.Основою будь-якої успішної трансформації є проста структура, яка дозволяє швидко реагувати на зміни поведінки та бажань клієнтів. Така структура підтримується групою керівників, яка залучає та очолює команди, надаючи їм автономію та набір чітко визначених цілей. Про це буде свідчити постійний пошук споживчої цінності, яким має займатися компанія, яка імплементувала у своє виробництво методологію Lean.
LEAN ТА AGILE РАЗОМ
Якщо ми розглянемо концепцію безперервного вдосконалення (Improvement Kata), то побачимо, що мета (1) э видимою для всіх учасників процесу. Щоб перейти від поточного стану (2) до наступного кроку (3) вам потрібна міцна система навчання, яка використовує lean-методи (4) та швидкі цикли навчання, які спираються на методологію agile.


Бути «agile» як ніколи є популярним не тільки в ІТ-сфері. Будь-яка компанія, яка хоче вижити, потребує гнучкості. На сьогоднішній день ми бачимо поштовх до agile у сфері HR, маркетингу, адміністрування та, загалом, будь-якого середовища, якому потрібно оновлюватись, щоб швидко реагувати на потреби ринку.


Але давайте зупинимося, щоб глибше розглянути agile. Звідки походить цей феномен? У лютому 2001 р. на курорті Сноубірд, штат Юта, зібрались 17 мислителів, професорів та практиків, впливових у сфері розробки програмного забезпечення. Після напружених дебатів вони створили маніфест Agile з чотирма ключовими принципами:

● люди та взаємодія є понад процесами та інструментами;
● справне програмне забезпечення понад вичерпних документацій;
● співпраця з клієнтами понад контрактних переговорів;
● реагувати на зміни важливіше, ніж дотримання плану.

Коли люди приймають Маніфест, як правило, вони зосереджуються лише на лівій частині принципів (люди та взаємодія, справне програмне забезпечення тощо), повністю забуваючи про пункти праворуч. Однак не слід забувати, що в Маніфесті вживається слово «понад», а не «замість». Бути гнучким не означає повністю позбутися процесів. Просто "тому, що я гнучкий", я не заміню контракти на паперові стікери! Нам потрібен баланс у всьому.
AGILITY ЦЕ ЗАСІБ, А НЕ КІНЕЦЬ
Коли ви сумніваєтесь в тому «наскільки досконало» ви застосовуєте певний інструмент або виконуєте певну практику; коли дивуєтесь «наскільки гнучка» ваша трансформація насправді, зауважте, що мета завжди має бути на першому місці. Якщо ваша організація адаптується з належною швидкістю та рухається у правильному напрямку, із задоволеними клієнтами і співробітниками, здоровим бізнесом, ви на правильному шляху.


Подумайте про розвиток вашої організації як про марафон. Технічно, вам не потрібні кросівки для бігу, але, погодьтеся, вдягнути їх набагато краще, ніж бігати босоніж. Так само agile не гарантує кращих результатів, але дає вам інструменти, які збільшують ваші шанси на їх досягнення.


Прагнення до гнучкості не є чимось новим у компаніях, але справжній сенс agile досі не зрозумілий багатьом. Бути гнучким не означає швидко досягати результатів; але швидше навчатись і швидше адаптуватися до змінної мети. Щоб стати справді гнучким, краще поєднати практики agile з lean мисленням. Порізно, динамізму, який надає agile, буде недостатньо, щоб змінити ситуацію - саме тут вступає в силу міцний фундамент, який забезпечує Lean.
Джерело статті:
https://planet-lean.com/lean-agile/
ВИНИКЛИ ПИТАННЯ?
Запишіться на консультацію, і наш менеджер зв'яжеться
з Вами найближчим часом.