ЯК ВИНИК LEAN І ЯКІ ПРОБЛЕМИ ВІН ВИРІШУЄ?
Що таке виробнича система Toyota?
Виробнича система Toyota (TPS) - це метод виробництва, розроблений японським автовиробником Toyota. На підприємстві впроваджена система підвищення ефективності та контролю якості. Інші виробники зараз прийняли TPS всередині та за межами автомобільної промисловості. Основним завданням TPS є усунення втрат у всіх формах в рамках як виробничого так і не виробничого процесу.

Історія виробничої системи «Тойота»
В Японії після Другої світової війни країна залишилася в руїнах. Люди намагалися вижити і відновити свої будинки та своє життя. Один чоловік, Кіічіро Тойода, мав бачення своєї країни. Він хотів створити систему, яка допомогла б народу Японії бути продуктивним і ефективним. І ось, виробнича система Toyota з'явилася у світі в 1950-х роках.

TPS сягає своїм корінням на початку 20 століття, коли засновник Toyota Кіічіро Тойода відвідав завод Ford's River Rouge в Сполучених Штатах. Тойода був вражений методами конвеєра Форда, але він також бачив простір для вдосконалення. У перші дні виробництва автомобілів такі компанії, як Ford і General Motors, масово випускали одну модель автомобіля на складальній лінії. Ця система була неефективною, що часто призводило до надлишку запасів і високих виробничих витрат. Для вирішення цих питань японський інженер Таїчі Оно розробив виробничу систему Toyota, яка зараз вважається золотим стандартом виготовлення.

На початку 80-х на ринку США з'явилися автомобілі Toyota. Вони несподівано швидко стали популярними, перехопивши неабияку частку ринку у великої трійки автовиробників США. Після цього до Японії на завод Toyota вирушила група американських вчених на чолі з Джеймсом П. Вумеком та Данієлем Т.Джонсом. В результаті досліджень виробничої системи «Тойоти» вони сформулювали концепцію Lean.

Спочатку концепцію Lean застосовували у галузях з дискретним виробництвом, насамперед у автомобілебудуванні. Потім концепцію адаптували до умов процесного виробництва. Пізніше ідеї Lean стали застосовуватися в торгівлі, сфері послуг, комунальному господарстві, охороні здоров'я, системі освіти, збройних силах, секторі державного управління та багатьох інших видах діяльності.

Lean надає численні переваги для тих, хто вважає за краще впроваджувати її як засіб покращення своєї поточної системи. Система використовує постійне вдосконалення для розширення можливостей бізнесу шляхом створення культури, яка покладає на співробітників ключові обов'язки на кожному етапі виробництва.

Співробітники стають центральними у виявленні проблем та їх вирішенні.
  • Lean покращує якість продукції та процесів. В цілому, Lean використовує кілька методів, щоб допомогти зменшити кількість помилок та покращити якість: Kaizen, 5S, 5 Whys та Poka-Yoke. Ці інструменти допомагають працівникам виявляти неефективність, помилки або потенційні дефекти і дозволяють їм зупинити лінію, щоб дефекти не включалися в кінцевий продукт.
  • Lean підвищує ефективність та знижує витрати. Високоякісні та конкурентоспроможні за вартістю продукти, що виробляються, безпосередньо пов'язані зі здатністю Toyota скорочувати втрати протягом усього виробничого процесу. Just-In-Time (JIT), Kanban, Taki-Time та Kaizen використовуються для виявлення втрат. Області, в яких порушено рух, надвиробництво, збиткова обробка, неефективне транспортування, непотрібні запаси та дефекти, виявляються та покращуються доти, доки втрати не будуть усунені.
  • Lean підвищує задоволеність клієнтів, надаючи продукти, які не мають дефектів. Lean процвітає, тому що ставить клієнта на перше місце. Політика компанії щодо відсутності дефектів та постійні зусилля щодо зниження втрат дозволяють компанії постачати якість за ціною, яку клієнти можуть собі дозволити.
  • Lean покращує всі аспекти безпеки для співробітників та клієнтів. Lean - це система, яка дбає про безпеку, яка працює для зниження ризиків на робочому місці. 5S допомагає співробітникам виявляти та усувати небезпеки, в той час як Kaizen дозволяє співробітникам зупиняти процес та усувати помилки, які можуть збільшити ризики під час роботи.

Виробнича система Toyota стала основою Lean мислення. Велике дослідження, проведене вченими з Массачусетського технологічного інституту в 1990-х роках під назвою «Машина, яка змінила світ», виклало результати цього тоді нового підходу та підштовхнуло його до глобального визнання. Сьогодні ми бачимо, що Lean використовується у всіх галузях за межами виробництва та забезпечує стійкий бізнес протягом багатьох років.

Ви можете детальніше дізнатися про методологією Lean в Lean Institute Ukraine Всесвітнього представника Lean Global Network.
Якщо ви хочете зрозуміти, як працює Lean та його інструменти на реальних проєктах, то запрошуємо вас на наші практичні онлайн- курси:
  • Lean Yellow Belt (для початківців): https://bit.ly/3YfiwXb
  • Lean Green Belt (середній рівень знань): https://bit.ly/3RGi5Tl
  • Lean Black Belt (для професіоналів): https://bit.ly/3I9E8Pd
  • Project Management за принципами Lean (для тих, хто хоче приміняти принципи Lean в проєктному управлінні): https://bit.ly/40DQo1u
ВИНИКЛИ ПИТАННЯ?
Запишіться на консультацію, і наш менеджер зв'яжеться
з Вами найближчим часом.