Performance Review
Як організувати огляд продуктивності для оцінки працівників?

Уявіть, що співробітник прийшов до вас і попросив підвищення. Він давно працює в компанії, чудово справляється з завданнями, але вам важко оцінити, чи підходить він для роботи. Ви не знаєте точно, чи готовий він до нових обов'язків, чи зможе він впоратися з більшим навантаженням. Крім того, у вас може бути недостатньо інформації, щоб порівняти його досягнення з досягненнями інших співробітників.

Щоб керівник або HR-спеціаліст не мали подібних проблем, компанії впроваджують огляд продуктивності, систематичний і структурований процес оцінки роботи співробітників.
Що таке Performance Review (огляд продуктивності) та як він проходить?
Огляд продуктивності — інструмент вимірювання ефективності. Він використовується для оцінки продуктивності та компетенції працівника, а також для визначення плану зростання.

Часто процедуру прив'язують до перегляду заробітної плати.

Рев'ю починається зі збору інформації про працівника. Процес базується на методі оцінки "360 градусів" і включає:

 1. Самооцінка, коли співробітник аналізує свої досягнення, сильні та слабкі сторони, а також ставить цілі на майбутнє;
 2. Зворотний зв'язок від керівників і колег: наскільки компетентний співробітник, як він взаємодіє з командою, як він ставиться до доручень, чи відповідає термінам.
Для більш повного уявлення про роботу співробітника можуть бути запитані відгуки від його клієнтів або підрядників. А іноді вони обмежуються оцінкою "180 градусів", коли підлеглого оцінює лише лінійний керівник.
довідка

Огляд продуктивності допомагає оцінити роботу співробітників не тільки на основі компетенцій, але й на основі особистісних характеристик

Далі керівник аналізує зібрані дані та обговорює результати разом із співробітником. У чесній та відкритій розмові розглядаються як успіхи в роботі, так і зони зростання. План подальшого розвитку включає конкретні кроки, ресурси та терміни, які допоможуть співробітнику досягти нових висот.
Припустимо, ви є керівником відділу маркетингу та переглядаєте з маркетологом Денисом. На зустрічі ви дивитеся на роботу працівника за останні півроку. Він чудово працює: його рекламні кампанії мають високий CTR, а колеги хвалять за добре поставлені завдання.

Під час діалогу Денис поділився ідеєю, як стимулювати клієнтів робити повторні покупки. Він запропонував розробити систему автоматичних персоналізованих рекомендацій. В результаті перегляду ви спільно розробляєте план, який включає додаткові тренінги з автоворонок.
Тут огляд продуктивності показав успіхи співробітників і визначив можливості для подальшого зростання. Тому метод є не тільки інструментом оцінки, але й потужним механізмом розвитку персоналу.

Такий комплексний аналіз роботи працівника дає змогу об'єктивно оцінити:

 • його професійні навички та особисті якості,
 • внесок у розвиток компанії або її відсутність,
 • відповідність компетенції посади,
 • можливість підвищення.

Зазвичай оцінка проводиться раз на півроку або щоквартально. Це залежить від компанії та мети впровадження огляду продуктивності.

Якщо робити це рідше, то буде важко говорити про відповідність результатів реальності. Одна розмова на рік не може повністю відобразити, наскільки добре співробітник працював весь цей час.
У чому користь Performance Review?
Усе більше й більше організацій заохочують проведення регулярних рев’ю. Як так склалося? Перформанс рев’ю можуть бути корисні як для працівників, так і для самої компанії. Ось декілька переваг, які має такий вид оцінки здібностей та досягнень персоналу:

 • Надання якісного фідбеку та визнання.
Рев’ю – це чудовий спосіб обмінятися зворотним зв’язком та встановити, що виходить добре, а що ні. Ця зустріч – це можливість у спокійній атмосфері з’ясувати, як розвиватися співробітникові та показати свою підтримку.

А визнання досягнень працівника може значно вплинути на його мотивацію та покращити продуктивність.

 • Можливість визначити точки для росту
Головна ціль performance review – це не лише дізнатися, як справи у співробітника і як далеко він просунувся у своїх завданнях. Це також шанс зрозуміти, куди варто далі розвиватися, над чим потрібно попрацювати та взагалі чим хоче наразі займатися працівник.

Рев’ю варто використовувати для надання не лише зворотного зв’язку, але й плану для подальшого розвитку.

 • Постановка цілей та очікувань.
Під час Performance review ви не лише спілкуєтеся з працівником про їхній розвиток протягом року, а також вирішуєте, які цілі ви можете поставити на наступний рік або інший період.

Створивши чіткий план, вам та вашому колезі буде набагато легше виконувати завдання та краще розуміти, куди рухатися.

 • Підтримка професійного росту та розвитку
Перформанс рев’ю помагають менеджерам та тім лідам створити політики та програми для розвитку своїх співробітників, адже саме під час рев’ю ви можете пропрацювати та проаналізувати навички вашої команди та краще дізнатися, чого їм не вистачає.

Performance review має безліч переваг, однак найголовніше, що може дати такий вид оцінки – це розуміння, як зараз працівник справляється з завданнями та яку користь він приносить компанії. І при правильному проведенні цієї оцінки, ви зможете набагато швидше і легше створити план розвитку для кожного члена вашої команди.
6 важливих порад для проведення ефективного Performance Review

Процес оцінки працівника – надзвичайно важливе завдання, виконання якого може вимагати багато ресурсів та часу. Нижче ми вам розповідаємо про поради, які допоможуть якісно провести рев’ю та створити культуру постійного вдосконалення та розвитку для своєї команди:


1. Добре підготуйтеся до рев’ю

Перший крок до успіху – це правильна підготовка. Що ви, що ваш колега мають прийти на зустріч добре підготовленими, аби оцінка пройшла продуктивно та була справді корисною. Ось декілька речей, які варто мати при собі на рев’ю:

 • Особистий файл співробітника з інформацією про нього і неї
 • Документація з минулих рев’ю, чим можуть бути попередньо визначені цілі, записи з зустрічей та інші нотатки або конспекти
 • Зібраний відгук від менеджерів та колег про співробітника, з яким відбуватиметься рев’ю
 • Будь-яка важлива інформація та дані про успішність та продуктивність працівника

За можливості, повідомте співрозмовника про адженду, себто короткий огляд того, що відбуватиметься під час зустрічі. Так ваш колега зможе підготуватися так само як і ви.

2. Не лише говоріть, але й також слухайте

Важливо не лише переконатися у тому, що вашему колезі комфортно під час рев’ю, але й що йому комфортно говорити та висловлювати свої справжні почуття. Навіть якщо ви розумієте, що рев’ю має проходити в діалозі, дуже легко загубитися та почати говорити безперестанку. Саме тому потрібно іноді зупинитися та дати співробітникові можливість відповісти вам та самому щось розповісти. Говоріть про теми, які зрештою можуть призвести до розмови, а не лише відповіді “Так” або “Ні”.

3. Підготуйте сценарії розвитку після рев’ю

У кінці кожного рев’ю має бути підсумок, який має бути у вигляді переліку всіх цілей на визначений період. Завершуючи зустріч, обговоріть наступні кроки та визначте, що необхідно для їхнього досягнення. Не забувайте давати зворотний зв’язок ще до наступного рев’ю – переглядайте успіх своїх працівників та діліться своєю думкою та ідеями до покращення.

4. Визнавайте досягнення та давайте мотивацію рухатися далі

Відзначайте конкретні досягнення співробітника, які принесли позитивний внесок в роботу або досягнуті цілі. Також не забувайте про підтримку комунікації, яка сприятиме постійному розвитку та дозволить визначити проблеми одразу після їхнього виникнення. Спілкуючись з колегою, ставте запитання стосовно прогресу та необхідності в допомозі, аби за потреби ви могли підтримати співробітника та надати всі важливі ресурси.

5. Відстежуйте прогрес своєї команди

Аби отримати максимум від перфоманс рев’ю, важливо відстежувати зусилля, які ваші працівники роблять для досягнення цілей. Аби правильно їх оцінити, важливо поставити конкретні цілі та визначити метрики, які свідчитимуть про прогрес вашої команди. Переглядаючи досягнення працівників, спробуйте дати відповіді на наступні запитання:

 • Чи бачите ви позитивний зсув у досягненні конкретних цілей?
 • Продуктивність співробітників покращилася, знизилася чи залишилася стабільною?
 • Чи почувається ваш співробітник більш впевненим, ніж на минулих зустрічах?

Якщо ви не спостерігаєте позитивних змін протягом певного часу, це може свідчити про те, що щось йде не так і, можливо, ваш співробітник не відчуває достатньої підтримки або мотивації для продовження професійного росту.

6. Зробіть рев’ю регулярною практикою

Розмови про продуктивність та успішність вашого співробітника мають ставатися частіше, ніж кожні 12 місяців. Навіщо чекати так довго, коли можливо дізнатися, які навички можливо вдосконалити вже зараз? Одразу після закінчення рев’ю постарайтеся одразу запланувати наступне. Це можуть як короткі зустрічі для звіту стосовно досягнутих цілей та іншого прогресу, так і довші, де ви детально обговорюєте кожен пункт.

Також майте на увазі, що зустрічі не мають обмежуватися лише перформанс рев’ю. Періодично зустрічайтеся для того, аби обсудити потенційні проблеми, способи покращення своїх умінь та інших важливих тем. Такий рівень відкритості з вашою командою прокладе шлях до постійного розвитку та досягнення амбітних цілей.
Навчись бачити зайве!
Є безліч способів провести рев’ю, однак найбільш ефективним методом завжди буде активне слухання та розуміння свого співрозмовника. Пам’ятайте, що ця зустріч буде ще більш хвилюючою для колеги, ніж для вас, тож варто зробити все можливе, аби вона пройшла успішно.

Запрошуємо на сертифікаційний курс «Система управління навчання за Lean», що стартує вже 19.06.2024. Під час цього навчання винавчитеся планувати, організовувати та поліпшувати ваші перформанс рев’ю, і незабаром ви помітите, наскільки сильно змінився цей процес!

Крім цього, курс допоможе створити інтегровану модель навчання для працівників, що спрямована на удосконалення робочих процесів, розвиток робітників та досягнення цілей компанії.

Реєструйтесь на курс зараз і отримайте всі необхідні вашій компанії інструменти для успішного розвитку!