Антикризова система TWI
Як система TWI може допомогти компаніям у період нестабільності

В останні роки весь світ та Україна безпосередньо перебувають в стані підвищеної невизначеності, і бізнес вимушений розвиватися в цих умовах. Чи варто починати навчання співробітників? Як зробити так, щоб люди виробляли менше браку? Як компанії стають гнучкішими попри кризу? Про це та багато корисного читайте у нашій новій статті.

Чим допомагає TWI?

Світ складний, і неможливо точно передбачити результат більшості реальних процесів, за основною ідеєю Волтера Шухарта, відомого як батька статистичного контролю якості. Важливо розуміти загальні та особливі причини змін, коливань та подій, які мають вплив на компанію.
довідка

Training Within Industry (TWI) - популярна у всьому світі чотириетапна методологія навчання персоналу на виробництві, яка була сформована в 1940 році як екстрений захід.


Завдання програми TWI полягало в тому, щоб допомогти виробничим підприємствам впоратися з вимогами до працівників шляхом навчання на підприємстві для найкращого використання навичок кожного.Навчання TWI складається з чотирьох етапів:


 • Першого разу потрібно показати процес виконання, створити візуальний образ без перевантаження інформацією;
 • Другого разу -- показати і розповісти основні етапи. До зорового образу додаються дії, які просувають роботу вперед;
 • Третього разу -- показати, розповісти основні етапи та ключові моменти. Додаються нові фактори в дії, які впливають на безпеку, якість, продуктивність та витрати;
 • І четвертого разу -- показати, розповісти основні етапи, ключові моменти та причини виділення ключових моментів - чому це потрібно зробити.
Що таке криза? Це особлива подія, коли зовнішнє середовище стає агресивним і підприємство має швидко і чітко реагувати. Якщо команда не спрацювала вчасно, якщо процеси не налагоджені, а навички не відпрацьовані, то варіабельність результатів операцій збільшується. Часто під час кризи компанії починають скорочувати витрати на навчання, цим самим ще більше підвищуючи кількість можливих результатів, які важко спрогнозувати. Але саме в кризу їх потрібно знизити через навчання співробітників. Тому в цьому випадку потрібна програма TWI.

Що дає TWI:

 • операції стандартизуються;
 • стандартизована методика навчання;
 • ви розумієте, кого, в який момент і що потрібно навчити;
 • значно підвищується продуктивність праці та якість.

Щоб дізнатися більше про те, що таке TWI, прочитайте статтю "ВИКОРИСТАННЯ TWI ДЛЯ АДАПТАЦІЇ НОВИХ СПІВРОБІТНИКІВ".

Під час невизначеності треба бути готовим до всього. Уявімо, що заготовки не були доставлені на виробництво: нема з чим працювати, але якщо з'явиться можливість, це буде зроблено швидко і без браку. Час простою потрібно використовувати ефективно: заздалегідь навчити співробітників, щоб вони були готові, коли з'явиться робота, якісно і в стислі терміни.


У такій ситуації ми не зможемо навчити співробітника обробляти конкретні заготовки. Але ми можемо навчити їх налаштовувати обладнання, читати завдання та інші базові навички, які потім використовуватимуться в реальних ситуаціях.

Головна теза системи TWI, яка прослідковується завжди і всюди -- за будь-яким інцидентом чи помилкою стоять навички співробітників, а точніше -- їх відсутність.

Але ми легко можемо зрозуміти, кого і що потрібно навчити, якщо будемо слідкувати за показниками браку, відхилень, аварійних зупинок. Такі операційні дані для нас є показниками того, яких навичок працівникам бракує. Наприклад, ми можемо відкрити місячний звіт і побачити, що працівник повторює брак за операцією. У якийсь момент цей брак виникає: або при встановленні деталей, або десь ще. Якщо ми знайдемо цей момент помилки і скоригуємо його, показники будуть покращені.

Приклад:


Багато що залежить від рівня усвідомленості підприємства. Одна компанія, розуміючи, що рівень навичок працівників призводить до 2% браку - 8,5 млн гривень втрат на місяць, запустила навчання в сезон. Вони щодня зупиняли виробництво на дві години, щоб навчити наставників, розробити стандарти та навчити робітників. Внаслідок цього рівень браку знизився до 0,3%. Компанія підвищила свою ефективність і заробляла більше.

TWI -- це практика

Часто в компаніях все організовано таким чином, що функція навчання знаходиться в корпоративному навчальному центрі або в HR, а люди, ресурси та професійна експертиза -- на виробництві.


Не всі навчальні центри та корпоративні університети забезпечені обладнанням. Зазвичай там дають загальні теоретичні знання, а люди проходять оцінку на комп'ютері. Виходить, що корпоративний навчальний центр не дає всіх навичок, необхідних для початку роботи, а наставники на виробництві не вміють навчати.


Важливим плюсом програми TWI є підготовка наставників. Вони опановують навички навчання та розробки стандартів. Ми навчаємо майстрів, досвідчених робітників, бригадирів, технологів, які володіють професійною експертизою, взаємодіяти з новачками. Навіть якщо людина приходить після корпоративного центру "напівсирою", наставник може "докрутити" її на робочому місці, і це відбувається стандартизовано.

Цінність для учня створюється в той момент, коли він починає робити щось своїми руками, а не під час перегляду навчальних відео, лекцій тощо.

Те ж саме стосується і класичного навчання в навчальних закладах. Це необхідно для формування певної бази знань. Але навички для виконання конкретного завдання можна отримати лише при безпосередньому виконанні цього завдання.

Приклад:


Директор з персоналу великого машинобудівного заводу пройшов навчання "СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ НАВЧАННЯМ ЗА ПРИНЦИПАИМ LEAN", і тепер компанія за рік виводить молодих хлопців та дівчат на високий рівень у машинобудуванні. У навчальних закладах це займає три-чотири роки, а коледжі та технікуми сьогодні не дають повністю готових фахівців. Час, витрачений на практичне навчання операції одного учня, скоротився на 65%.

довідка

Що потрібно для інтеграції TWI?


 • час;
 • навички навчання;
 • навички організації навчання;
 • навички розробки стандартів.

Складність у свідомості

TWI, як і будь-яка інша програма або концепція, методологія, ефективна при усвідомленому та комплексному застосуванні. Якщо нас просять навчити тільки майстрів і бригадирів, "і ми будемо щасливі", ми відповідаємо - не будете. Якщо керівник цеху, директор з виробництва не побачать в програмі інструмент для покращення операційної ефективності, програма не буде працювати.

TWI -- інструмент регулярного управління.

Інтеграція TWI -- це управлінське рішення керівника, яке приймається в залежності від цілей і стратегії. Головне, щоб воно було усвідомленим: комусь може бути вигідніше на даному етапі виробляти більше продуктів з наявним рівнем браку, а хтось захоче поборотися за ці гроші.

Чи є TWI про гнучкість?

В основі програми лежить стандартизація навчання, що, здавалося б, суперечить гнучкості. Але, саме стандартизоване навчання дозволяє в рази скоротити терміни формування трудових навичок, терміни вступу в професію, швидко освоїти нові операції. Саме завдяки цьому TWI дозволяє компаніям бути більш гнучкими, готовими до змін.


Якщо стандарти створюються та дотримуються з моменту запуску, компанія може скоротити введення працівника в процес від чотирьох місяців до двох-трьох тижнів. Це робить її значно гнучкішою і дозволяє швидко реагувати на зовнішні та внутрішні зміни.

Іноді керівник не усвідомлює важливості TWI для компанії. Часто, коли директору з виробництва пропонується навчання, він каже: "Яке навчання? План горить, треба працювати...". У такому випадку йому можна поставити два запитання:

 • Чи згодні ви з тим, що за будь-яким інцидентом стоять навички співробітників?

 • Якщо так, то вартість недостатньої кваліфікації працівника дорівнює втраті від браку, аварійних зупинок, зриву терміну замовлення, травматизму. Правильно?

У більшості випадків колеги не роблять таких розрахунків і не враховують зв'язок між навичками співробітників і фінансовими втратами, а збитки списуються на інші причини. Але ось вона, пряма формула, побачивши, що керівник може прийняти об'єктивне зважене рішення -- застосовувати йому TWI чи ні.

Про співробітників

У період нестабільності працівники можуть перебувати в стресовому стані, в такому випадку їх важче мотивувати на отримання додаткових навичок. Що робити? З ними треба розмовляти.


Працівники, як правило, караються за відхилення чи помилки. Спочатку вони часто скептично ставляться до навчання -- "чого нас можуть навчити, ми працюємо тут 10 років!". Але якщо дійти до першопричин відхилень конкретного співробітника і пояснити йому, що саме він робить не так -- через що він втрачає премію, то він прислухається. Для нього навчання за допомогою TWI стане можливістю працювати краще і заробляти більше.


Важливо, щоб ця мотивація навчала майстрів і бригадирів, щоб вони приходили на роботу не з бажанням керувати співробітниками, а з ідеєю допомогти людям не помилятися і заробляти більше. Якщо ми перестанемо карати людей за відхилення, а допомагатимемо їм пройти коригувальне навчання, ми відкриємо для себе восьмий вид втрат - творчий потенціал співробітників. В результаті вони самі ініціюватимуть покращення.

Час є головним ресурсом

Терміни навчання та інтеграції TWI залежать від розміру підприємства та терміновості: від півтора до шести місяців. Ці терміни можна стиснути, якщо ви хочете - були випадки, коли ми навчали TWI за тиждень. Але для цього потрібно повністю зануритися в проєкт і кожен день присвячувати всі робочі години тільки йому. У комфортному темпі ми інтегруємо TWI з колективом по дві години на день.


Ми не прихильники експрес-інтеграції, вона часто служить засобом екстреного вирішення проблем, але не вирішує проблему. Проте, якщо вам потрібні швидкі рішення, у нас є навчальна програма, яка триває 10 годин. У ній ми показуємо, як навчати персонал, як розробляти стандарти та матрицю кваліфікації.


Приклад:


Завод мав систему навчання, в якій новий працівник був закріплений за наставником і навчався протягом трьох-чотирьох місяців. Тривалість навчання не влаштовувала компанію, і працівник не міг досягти необхідних показників відразу після навчання, а повторювані помилки допускали навіть досвідчені працівники, які працювали більше 10 років. В результаті інтеграції TWI компанія значно скоротила час навчання нових співробітників, підвищила якість виробництва - рівень браку знизився з 20% до 0,2%.

Кому потрібен TWI?

Компаніям, що вже закрилися система TWI, звісно, не потрібна, а для інших вона може стати рятівним кругом:


 • для компаній, які з певних причин збільшили виробництво;
 • для компаній, що опинилися в умовах кризи, але залишився на плаву;
 • для компаній, які були вимушені релокувати виробництво та навчати нових людей з нуля;
 • для компаній, які страждають від постійної втрати персоналу та потребують швидкої заміни людей на місцях;
 • для компаній, яким потрібно навчати жінок "чоловічим" професіям;
 • для компаній, що опинилися на межі закриття.

Система TWI є міжгалузевою і застосовується в харчовій, роздрібній, машинобудівній, медичній та інших галузях.


Рішення про інтеграцію TWI є управлінським рішенням керівника, яке, зокрема, залежить від ступеня впливу кризи на підприємство. Найближчим часом найбільш зацікавленими в навчанні будуть компанії, які не постраждали від санкцій і мають високий потенціал для розвитку, наприклад, підприємства харчової промисловості, роздрібної торгівлі. Це компанії, які потребують масового набору персоналу, стандартизації навчання, швидкого навчання та масштабування навчання. До TWI необхідно звертатися тоді, коли компанія розуміє, що ситуація ускладнюється, і треба думати про ефективність, коли гостро постає питання про зменшення браку, а всі відомі методи не працюють.


Якщо ви розумієте, що вашій компанії система TWI може допомогти, -- запрошуємо на інтенсив "СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ НАВЧАННЯМ ЗА ПРИНЦИПАИМ LEAN", що стартує вже 11 березня.


П'ятиденний інтенсив: "Система управління навчанням за принципами Lean"

11.03.2024 - 20.03.2024